Nechci se toho dožít

23. července 2014 v 9:01 | Betty Liss♥ |  Diary
Myslím, že to bylo v sobotu. Nevím co jsem dělala, ale nad něčím jsem přemýšlela. Vznikl z toho následující myšlenkový pochod. Ještě chvíli jsem se nad výsledkem mého mozku pozastavila a potom jsem vzala do ruky mobil, abych si to někam zapsala. O myšlenku jsem nechtěla přijít. A nenechám o ni přijít ani vás.


Opravdu, ale opravdu netuším, jak mě mohla napadnout taková blbost. Myslela jsem zrovna na blog a já si představila, jak by to bylo divné, kdyby se Pro holky, psalo s měkkým i.►Řekla jsem si, že to je takový "měkký tvar".►A uvědomila si, že měkké tvary mají na Slovensku.►Když už jsem byla u toho jazyka, v hlavě se mi zrodila otázka: Mají i Slováci 7 pádů?►Představila jsem si, jak se na to nějakého Slováka ptám.►A potom se mé já v mé hlavě zeptalo na tutéž otázku anglicky.

U toho jsem skončila.
= A z celého myšlenkového pochodu jsem vyvodila, že se nechci dožít dne, kdy se Češi se Slováky budou dorozumívat anglicky, protože si nebudou jinak rozumnět.
Je to hrozná představa. Kdysi, a není to tak dávno, jsme byli jeden stát. Všichni prostě mluvili českoslovesky. Nedělalo jim to problém. Teď už sice mluvíme svou řečí, ale Slovákům rozumíme. Dokážeme si s nimi bez obtíží povídat. Sice neznáme některé výrazy a pak koukáme pobaveně nebo zmateně, ale stále ještě rozumíme.

Já jsem se třeba jako malá moc ráda koukala na slovenské večerníčky, později jsem se s rodiči sem tam podívala na Slovácko sa nesúdí a teď mi nedělá problém sdnout k televizi a pustit si nějaký "totáčnický" film.
Slovenčina sa mi veľmi páči.

Ale co bude za několik let?
Ty malé děti tomu už nerozumí a staré filmy je nebaví. Jejich potomky to nebude zajímat vůbec. Někdo sice má rodinu i na Slovensku, ale stále se budou rozrůstat. A nějací bratranci přes x kolen se určitě každý rok navštěvovat nebudou.
Co když se prostě dva sousedi od sebe vzdálí tak, že se o sebe nebudou zajímat a skoro o sobě navzájem nebudou vědět? Lidé zapomenou ten krásný měkký jazyk a zapomenou i krásy té země. A není to škoda? Proč bychom měli nechávat naše prapraprapraprapra...vnoučata mluvit anglicky s lidmi, kteří toho s námi mají tolik společného?

Proto děkuji všem těm, kteří dělají různé pořady, kde se Češi a Slováci nadále vídají. Nenechme to lanko, které nás s nimi spojuje přetrhnout.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 23. července 2014 v 9:20 | Reagovat

Toto je veľmi smutná úvaha... a nanešťastie aj dosť pravdivá. Ja sama som ako malá vyrastala na slovenských aj českých rozprávkach a filmoch. Oukej, aspekt gramatiky vynechám, lebo tú českú skutočne neovládam :D ale po česky nemám problém hovoriť, či v češtine čítať (bodaj by nie, desiatky strán Kratochvílovej filozofie len a iba v češtine, to bola masakra). Nanešťastie som sa stretla už s tým, že mladšie ročníky môjmu blogu v slovenčine nerozumeli, akoby bol z inej planéty a to je podľa mňa šialne smutné :( Možno raz, a to nechcem zažiť, budú ľudia rozumiaci a hovoriaci slovenčinou a češtinou raritou a budú si túto vlastnosť písať do životopisov....

2 BettyLiss♥ BettyLiss♥ | 23. července 2014 v 20:13 | Reagovat

[1]: Taky neovládám slovenskou gramatiku :D Myslím, že to je nastejno ;)

Když čtu blogy ve slovenštině, mám úžasný pocit. Úplně slyším, jak sama autorka či autor svůj blog čte.

Velmi smutné. :( Doufám, že se toho opravdu nedožiju. Nejlépe, aby se to vůbec nikdy nestalo.

3 Sorbona Morna Rocco Sorbona Morna Rocco | Web | 23. července 2014 v 23:16 | Reagovat

[2]:Tak myslím, že základom je rozumieť hovorenému slovu a textu :) gramatika už ide dakus bokom.

A ja si viac menej ani neuvedomujem rozdiel medzi slovenčinou a češtinou v texte. Príde mi to úplne prirodzené. Jediný problém som mala s ťažkými filozofickými textami, kde som rozumela českým slovám ale nevedela som nájsť slovenský preklad :D to bolo celkom vtipné

4 Clavin Clavin | 29. července 2014 v 23:15 | Reagovat

Proč nebudou mladší generace rozumět? Jazyky se tolik změní?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist